Neskoro pán Pellegrini

Autor: Jakub Kapuš | 8.1.2019 o 14:00 | (upravené 8.1.2019 o 23:33) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  8296x

Premiér Pellegrini počas novoročného prejavu povedal, že by sme mali premýšľať o tom, ako bude vyzerať Slovensko budúcnosti. Neskoro. 

Jeho strana mala na úvahy a prípravu budúcnosti dvanásť rokov a skratkovito povedané, pripravila nás na výrobu dieselových áut, zorientovala slovenský priemysel na technológie minulého storočia, udržiavala ťažbu nekvalitného a predraženého uhlia a nedostavala infraštruktúru.

Smer dnes preto môže iba ťažko hovoriť o budúcnosti, keďže uvažovanie a maniere jej predstaviteľov pochádzajú z obdobia, ktoré nemá s modernizáciou Slovenska nič spoločné. Pellegrini a jeho kolegovia prepásli obdobie, keď mohli pre krajinu urobiť viac, keď sme mohli v rámci V4 vybudovať vysokorýchlostné vlaky, vedecké a vývojové centra, keď bola príležitosť počas pokrízového oživovania ekonomiky získať financie na veľké modernizačné projekty. Poľsko to urobilo, za obdobie 2014-2017 postavili vyše 700 km nových diaľnic a zmodernizovali svoje vlaky. Vďaka investíciám do infraštruktúry zaznamenali rekordný nárast HDP a priamych investícii do hospodárstva, čo sa premietlo v rapídnom raste platov a kúpyschopnosti obyvateľstva.

Slovensko malo podobné predpoklady, no namiesto toho, aby sme sa aspoň raz, okrem novoročnej vety premiéra zamysleli, akú chceme krajinu o 20, alebo 30 rokov, sme neurobili nič. Preto dnes vďaka Smeru nevieme, ako sme pripravení, a či vôbec, na dôsledky klimatickej zmeny. Nevieme, čo bude prechod na elektromobilitu znamenať pre slovenské hospodárstvo a kde bude Slovenská republika vo výskume a vývoji, keďže peniaze určené na vedu drzo rozkráda SNS, ktorej išlo vždy iba o budúcnosť jej členov.

Peter Pellegrini a jeho kolegovia už nemajú legitimitu hovoriť o budúcnosti Slovenska, mladí ľudia si ich s budúcnosťou nespájajú a túžia po ich prepade do minulosti. Pokazili čo sa dalo a pokazili to v krajine, ktorá mohla byť dnes, tridsať rokov po Novembri 89 výkladnou skriňou Európy. V priemysle s vysokou pridanou hodnotou, v informačných technológiách, v zelenom turizme a v hybridných technológiách s nízkou záťažou pre životné prostredie a pre zdravie Sloveniek a Slovákov.

Budúcnosť Slovenska sa preto už nespája s budúcnosťou Smeru, ale je podmienená tým, že v otázkach modernizácie a veľmi rýchlej modernizácie vznikne celospoločenská dohoda, ktorá sa bude dodržiavať pätnásť rokov, aby sme videli jej výsledky skôr, ako postavia Číňania na Mesiaci prvý hotel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?