Akú budúcnosť dokážeme pripraviť na Slovensku?

Autor: Jakub Kapuš | 12.2.2019 o 14:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1038x

Česko chce byť krajinou budúcnosti. Vláda ČR schválila strategický dokument s názvom Inovačná stratégia Českej republiky 2019-2030, ktorý vytýčil program pre krajinu tak, aby sa stala do 2030 najinovatívnejšou krajinou Európy.

Súčasťou plánu, na ktorom pracovali desiatky vedcov, akademikov a podnikateľov je aj zavedenie značky Czech Republic: The country for the future.

Samozrejme, že v Čechách sa objavila vlna pochybností do akej miery to Babišov kabinet myslí vážne a či to nie je iba manéver na odpútavanie pozornosti od Babišovych problémov. No v zásade platí, že u nášho západného suseda dnes existuje politická vôľa pripraviť štát na prechod do post industriálnej  spoločnosti v dobe, keď je jasné, že európska ekonomika už nebude môcť ťažiť z výhod automobilového priemyslu, ťažby a ťažkého strojárstva.

Celému vyspelému svetu je dnes jasné, že budúcim zdrojom prosperity a sociálneho mieru, ktoré sú podmienkami udržania demokracie, sú nové technológie. Krajiny strednej Európy majú paradoxne dobrú štartovaciu pozíciu, pretože zachytili technologickú revolúciu a rovnako ako v Čechách aj na Slovensku pôsobia desiatky špičkových slovenských a zahraničných firiem zameraných nie na výrobu, ale na vývoj. Tieto spoločnosti dnes zamestnávajú tisíce ľudí a ich zamestnanci patria k najlepšie zarábajúcim v krajine.

Preto je šokujúce, že Slovensko žiadnu takúto relevantnú a podrobnú stratégiu nemá. Okrem toho, že dnes už ani nevieme, kedy bude dokončená diaľnica do Košíc, netušíme, akou premenou prejde automobilový priemysel na Slovensku, kam sa presunie, do akej miery nahradia ľudí na pásoch roboty a predovšetkým, o čo sa bude opierať a na čom bude stavať Slovensko svoju budúcu prosperitu.

Dodnes sme neprijali žiadnu zásadnú legislatívu na to, aby sme umožnili vznik technologických firiem.  Výskum a financie na neho sú v područí pofidérnych politických mafií, väčšina mladých vedcov ide radšej do zahraničia a spolupráca  medzi štátom a súkromným sektorom takmer neexistuje. Navyše nemáme žiaden rámec, ktorý by zo Slovenska urobil budúce európske Silicon Valley a to napriek tomu, že máme vzdelaných a talentovaných ľudí, ktorí dnes svoje vedomosti uplatňujú radšej vonku.

Potrebujeme preto prijať strategický dokument, ktorý jasne pomenuje našu budúcnosť a kroky, ktoré nás k nej privedú. V opačnom prípade skončíme ako Detroit po odchode a zániku automobiliek a všade tam, kde prišlo k ekonomickému rozvratu, dochádza aj k politickej neistote a znižovaniu životnej úrovne. Inými slovami, potrebujeme manifest novej slovenskej budúcnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?