reklama

Prechod na technologickú spoločnosť je náš nový vstup do EÚ

Slovensko hľadá už niekoľko rokov plán, ktorý by mobilizoval spoločnosť a vytýčil nový ekonomický a politický program. V minulosti zohrával takúto úlohu vstup do Európskej únie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)

Mali sme svoj jasný cieľ, chceli sme sa stať členmi najbohatšieho svetového spoločenstva, kde žijú ľudia v mieri a v prosperite.

Po našom vstupe sme trochu zaspali na vavrínoch. Spoliehali sme sa na európske peniaze, stavali sme cesty, plynofikovali a modernizovali školy a nemocnice. No paradoxne, ostali sme bez cieľa. Žiaden z politikov dnes nie je schopný povedať, ako by malo vyzerať Slovensko o desať rokov. Ako naložíme s automobilovým priemyslom v prípade, že ho zomelú technológie. Nevieme, či výroba áut neskončí napokon ako zbrojársky priemysel, ktorého koniec bol ekonomickou drámou a sociálnou katastrofou pre mnohých, ktorí chodievali v 89 na námestia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neschopnosť mať jasnú a realistickú víziu vidíme aj na tom, ako dnes vláda pristupuje napríklad k ukončeniu banskej ťažby na hornej Nitre. Návrhy na to, aby baníci pestovali rajčiny nie sú žiadnym plánom, ale výrazom zúfalstva. Podobne môže dopadnúť automobilový priemysel, ktorý je dnes hnacím motorom slovenského priemyslu a zamestnáva stovky tisíc ľudí. Ako sme pripravení na jeho potenciálny odchod alebo prepad? Novou víziou Slovenska nemusí byť vstup do ďalšej medzinárodnej organizácie, všetko, čo sme mohli získať členstvom v EÚ už máme.

Dnes sa potrebujeme pripravovať na koniec analógového sveta a ťažkého priemyslu. Vypracovanie premeny priemyslu v horizonte desiatich rokov na technologickú spoločnosť je v skutočnosti najväčšou politickou víziou a métou, o ktorej však nikto nehovorí. Kto bude zamestnávať na Slovensku najviac, kto odíde s fabrikou do lacnejšieho zahraničia a kto bude investovať do vývoja? Ani jedna automobilka to na Slovensku neurobila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes, keď sa nám ekonomicky darí lepšie potrebuje vytvoriť národnú stratégiu prechodu Slovenska na technologickú, ekologickú a prosperujúcu spoločnosť. Mnohé európske krajiny s tým začali. Pochopili, že bez investícii do mladých ľudí, do vzdelania, nedokážu konkurovať krajinám s nízkymi pracovnými nákladmi. Fabriku môžete presťahovať, no laboratória, ako CERN nemôžete mať v Bangladéši, ale vo Švajčiarsku a vo Francúzsku aj napriek tomu, že všade inde vo svete, by bola ich prevádzka lacnejšia.

Slovensko musí, preto identifikovať nový priemysel, pripraviť legislatívu, tak ako Írsko v minulosti, keď dokázalo prilákať technologické firmy a začať systematicky pracovať na zmene prostredia. Aby sme neostali na okraji rozvinutého sveta. Prechod na technologickú spoločnosť a trvalo udržateľnú prosperitu vďaka investíciám do vedy a do školstva musí byť pre nás rovnakou motiváciou, ako bol v minulosti vstup do EÚ.

Jakub Kapuš

Jakub Kapuš

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spoluzakladateľ Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), líder projektu 1. slovenskej družice skCUBE, šéf začínajúcej firmy, ktorá sa venuje kozmickým technológiám. V súčasnosti rozbieham politický projekt Budúcnosť pre Slovensko, pretože chcem aby sa zo Slovenska stal vzor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu