Potrebujeme diskusiu o európskych voľbách

Autor: Jakub Kapuš | 25.4.2019 o 16:37 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  200x

Napriek tomu, že nás čakajú kľúčové voľby do Európskeho parlamentu, slovenská diskusia na túto tému ostala na úrovni výlepov bilboardov a citylightov. 

Väčšina z kandidátov totiž počíta s tým, že ich šance dostať sa do Bruselu a Štrasburgu sú o to vyššie, o čo nižšia bude volebná účasť. A tá je na Slovensku jednou z najnižších z členských krajín. Je možné, že ešte aj v odchádzajúcom Spojenom kráľovstve, ktoré bude musieť nakoniec voľby do EP organizovať, bude vyššia.

Otázkou je teda, prečo nás nezaujímajú voľby do parlamentu, ktorý rozhoduje o viac ako dvoch tretinách u nás platnej legislatívy. Pretože v EP sa rozhoduje o ochrane osobnosti na internete, európske inštitúcie dokážu dnes ako jediné viesť a vyhrávať spory s veľkými technologickými korporáciami ako Google, alebo Facebook, Európsky parlament rozhoduje o tom, ako máme chrániť naše lesy a prečo sú dieselové motory hrozbou. Jeho rozhodnutia sa týkajú bežného života snáď viac, ako hlasovania národného parlamentu, ktorý je do veľkej miery obeťou politických blokád a nenávisti.

Napriek tomu sa žiadna z etablovaných strán nestavia k voľbám, ktoré budú rozhodovať aj o peniazoch pre slovenských poľnohospodárov, alebo na dokončenie diaľnic a železníc, seriózne. Nestačí o sebe vyhlasovať, že sme proti Bruselu, alebo sa označiť za proeurópsku silu. Nikto sa ani len neunúva predstaviť náznak politické programu, nevieme, čo chcú robiť v EP poslanci Progresívneho Slovenska a Spolu, alebo KDH, netušíme, prečo sa tam hlásia ľudia, ktorí úniu nenávidia.

Podľa viacerých prieskumov verejnej mienky patria pritom Slovenky a Slováci k presvedčeným Európanom. Európu nepovažujú za hrozbu, ale za nástroj mieru a prosperity. Zaslúžime si väčšiu diskusiu, voľby sú vždy príležitosťou vyjasniť si postoje, vyvrátiť mýty, napríklad o takzvanom diktáte Bruselu a vysvetliť voličom, prečo chceme byť poslancami v najväčšom zákonodarnom zhromaždení západného sveta, čo tam chceme robiť a čo to znamená pre modernizáciu Slovenska. EP nie je skládka vyjazdených domácich politikov, ale miesto, kde sa rozhoduje o tom, ako bude vyzerať Slovensko, náš región a náš kontinent najbližších päť rokov.

Stratégia strán, ktoré dúfajú v čo najnižšiu účasť je preto zradou na slovenskom národnom záujme a dôkazom toho, že v skutočnosti nemáme, alebo nechceme do európskej diskusie o našej budúcnosti nijako prispieť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Samuel Marec - Fórum

Takto bude vyzerať koniec budúcnosti (píše Samo Marec)

Ako v boji proti klimatickej zmene neuspejeme práve preto, že sme ľudia.

Píše Marek Maďarič

Nadávať na Fica nie je výučný list (píše Marek Maďarič)

Výmena vlády je zrelá, ale nie istá.

Tesco ustupuje. Na Kamennom námestí zostane už iba v suteréne

Koncom roka ho v bývalom Priore nahradia nové prevádzky.


Už ste čítali?