reklama

Ako ochrániť mier

Tento týždeň, 8. mája, si Európa pripomína koniec druhej svetovej vojny. Pred sedemdesiat štyrmi rokmi utíchli zbrane a svet začal počítať svojich mŕtvych.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Musíme pripomenúť, že súčasťou konfliktu bol aj Hitlerov Slovenský štát, ktorý nás uvrhol do vojny proti Sovietskemu zväzu a Spojeným štátom americkým. Tisíce slovenských vojakov zahynuli na východnom fronte v boji proti našim budúcim osloboditeľom. Zdá sa, že to je už dávno, no každý z nás má v rodine ešte stále živých pamätníkov konfliktu.

Vznik Európskej únie bol politickou odpoveďou na rozdelenie Európy a snahou zabrániť ďalšiemu konfliktu. Mier a prosperita sú dodnes považované všetkými Európanmi za hlavný prínos integrácie a Slováci to vnímajú rovnako. V členských krajinách únie nedošlo k vojenskému konfliktu viac ako päťdesiat rokov, čo predstavuje najdlhšie trvajúce obdobie mieru za posledných dvetisíc rokov. Aj preto bývajú voľby do Európskeho parlamentu v máji a Deň Európy oslavujeme 8. mája. Na pamiatku našich padlých, deportovaných, väznených. Ako spomienku na obete nacionalizmu Tretej ríše a jeho spojencov a varovanie pred tým, čo by sa mohlo v Európe stať, keby sa nacionalisti a radikáli dostali opäť k moci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európa sa dokázala od vojny zásadne modernizovať, dnes sme najbohatším a najzdravším kontinentom, životná úroveň aj najchudobnejších ľudí prevyšuje štandard akejkoľvek strednej triedy. No tieto veci, dostatok potravín, teplého bývania, sociálny štát a možnosť študovať a pracovať, nie sú automatické. Politické pohyby v Európe ukazujú, že čím ďalej sme od dobytia Berlína sovietskou armádou, tým viac sa na scéne objavujú ľudia, ktorí sa hlásia k porazenej ideológii nacizmu a fašizmu. A to napriek obetiam, napriek školstvu, ktoré ich zverstvá pripomína. Európania sú zábudliví a majú pocit, že vojna nemôže byť. No môže. Už dnes sme v hlbokom občianskom konflikte s veľkou časťou populácie, ktorá sa cíti odstrčená na okraj modernizačných procesov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto potrebujeme bojovať na viacerých frontoch. Pripomínať zničenie našej kultúry a spoločnosti vojnou a zároveň robiť všetko preto, aby nikto neostal na okraji spoločnosti s pocitom, že sme ich nechali napospas osudu. Európa je dnes založená na princípe vzájomnosti, bohatšie regióny podporujú slabšie a silnejšie ekonomiky ťahajú tie menej výkonné. No nestačí to. Mechanizmus vzájomnosti potrebujeme preniesť aj medzi ľudí, na základnú úroveň spoločnosti.

Musíme robiť takú politiku, ktorá nebude prinášať pocit frustrácie a rozčarovania. Musíme sa stať vzorom, ako Slováci a ako Európania a presvedčiť svet, že sme sa vojnou poučili, že si vieme pomáhať, podržať sa a zároveň meniť náš kontinent na najúspešnejší príbeh našich novodobých dejín. Iba tak porazíme radikálov a udržíme demokraciu, ktorá nás už 74 rokov chráni pred vojnou.

Jakub Kapuš

Jakub Kapuš

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spoluzakladateľ Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), líder projektu 1. slovenskej družice skCUBE, šéf začínajúcej firmy, ktorá sa venuje kozmickým technológiám. V súčasnosti rozbieham politický projekt Budúcnosť pre Slovensko, pretože chcem aby sa zo Slovenska stal vzor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu