reklama

Slovensku hrozí, že skončí v Európskej vesmírnej agentúre

Budúci rok sa bude rozhodovať, či Slovensko vypadne z klubu elitných európskych krajín, ktoré spolupracujú na vesmírnom výskume.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Slovensko patrí medzi jednu z mála vyspelých európskych krajín, ktorá nemá plnoprávny štatút člena ESA a dokonca môže prísť o postavenie spolupracujúceho štátu. A to napriek tomu, že v tomto roku sme si pripomenuli 20. výročie od letu prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru.

Vesmírny výskum vytvára tisíce pracovných miest s vysokou prídavnou hodnotou. Nie náhodou chce Veľká Británia po svojom ohlásenom odchode z Európskej únie vybudovať vlastný kozmodróm. Žijeme v dobe, keď ľudia ako Elon Musk, či majiteľ Amazon Jeff Bezoz hovoria o osídľovania vesmíru ľuďmi a súkromné spoločnosti pracujú na vývoji čoraz výkonnejších rakiet a nosičov. Obývanie vesmíru a ťažba nerastných surovín z neho, už nie sú vedecko- fantastickou literatúrou, ale súčasťou priemyslu, ktorý disponuje desiatkami miliárd dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenskí inžinieri napriek svojim obmedzeným zdrojom dokázali obstáť v medzinárodnej konkurencii a podieľajú sa na mnohých vesmírnych programoch. No na to, aby sa mohli slovenskí výskumníci uchádzať o podporu z takmer štyroch miliárd ročne, ktorými ESA disponuje, potrebujú členstvo v tejto prestížnej organizácii.

ESA totiž nie je iba o finančných zdrojoch, ale predovšetkým o spolupráci. Je zarážajúce, že Slovensko je poslednou krajinou V4, ktorá nie je členom ESA a budúci rok sa objaví príležitosť, aby sa tak stalo. Slovenská ekonomika sa nemôže donekonečna opierať o automobilový priemysel a musí myslieť na svoju budúcnosť. Jednou z nich je zásadný význam výskumu vesmíru, ktorý je zatiaľ dostupný iba rozvinutým krajinám. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výskum vesmíru je aj v životnom záujme Slovenska. Potrebujeme sa podieľať na poznávaní vesmíru, nie iba kvôli komerčnému využitiu, ale aj kvôli pozorovaniu Zeme, klimatickej kríze a navigačným systémom. ESA je jedinečná organizácia, ktorá umožňuje mladým európskym vedcov podieľať sa už počas štúdia na ambicióznych projektoch. Členstvo ESA je najlacnejší spôsob, ako môže byť Slovensko prítomné na veľkých zmenách, ktoré sa nás dotknú a zároveň sa spolupodielať na ich riešeniach. 

Jakub Kapuš

Jakub Kapuš

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Spoluzakladateľ Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), líder projektu 1. slovenskej družice skCUBE, šéf začínajúcej firmy, ktorá sa venuje kozmickým technológiám. V súčasnosti rozbieham politický projekt Budúcnosť pre Slovensko, pretože chcem aby sa zo Slovenska stal vzor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu